Vem spelar på Wimbledon idag? Förstadagsschemat inkluderar Emma Redcano och Andy Murray

Emma Redcano och Andy Murray är båda i aktion på Wimbledons öppningsdag i eftermiddag, där de två stjärnorna i det brittiska spelet lyfter fram ett späckat spelschema i SW19.

Reducano och Murray har båda släppt positiva skadeuppdateringar inför turneringen och är redo att lämna när mästerskapet återvänder inför en full publik utan Covid-19-restriktioner.

Raducano kommer att göra sin mittbacksdebut efter sin fantastiska seger i US Open i september förra året och hennes genombrott till den fjärde omgången av turneringen förra året, men hon möter en komplicerad rival och gräsplansexpert på Alison van Oitwank.

19-åringens match kommer att äga rum innan den tvåfaldige mästaren Murray möter James Duckworth, med den 35-årige veteranen som letar efter en annan turnering. Innan dess, och som tradition, kommer försvarsmästaren Novak Djokovic att öppna en match på Center Court.

Här är den fullständiga öppningsordningen för spelen när Wimbledon drar igång idag.

Ordningen på spelet kan ändras – hela tiden BST

Central Court – 13:30

1. Novak Djokovic vs. Sonow Kwon

2. Alison van Oitwank mot Emma Redcano (GBR)

3. Andy Murray (GBR) mot James Duckworth

Domstol nr 1 – 13:00

1. Mirjam Bjorklund v Ons Jabeur

2. Jan-Leonard Stroop mot Carlos Alcrez

3. Angelique Kerber mot Christina Mladenovic

Domstol nr 2 – 11:00

1. Cameron Nuri (GBR) mot Pablo Andoger

2. Bernarda Pera mot Annette Contabite

3. Yannick Apron vs. Stan och Averinka

4. Maria Sakari mot Zoe Hayes

Domstol nr 3 – 11:00

1. Alejandro Davidovich Fokina mot Hubert Horkach

2. Daniela Collins i Marie Bozkova

3. Tamara Korpach vs. Heather Watson (GBR)

4. Ryan Peniston (GBR) mot Henri Laxonen

Court 12 – 11:00

1. Caspar Road mot Albert Ramos-Vinols

2. Kaja Juban vs Beatrice Haddad Maya

3. Belinda Bencic vs. Chiang Wang

4. Steve Johnson mot Gregor Dimitrov

Court 18 – 11:00 på morgonen

1. Judy Borage (GBR) Belsia Curenko

2. Enzo Kuo mot John Isner

3. J. Clark (GBR) mot Christian Harrison

Ej före: 17:00

4. Martha Kostiuk vs. Katie Swan (GBR)

Court 4 – 11:00

1. Tommy Paul v. Fernando Verdasco

2. Camilla Osorio vs Elise Martens

3. Martina Travisan mot Elizabeth Cucarto

4. Carlos Taverner vs. Riley Opelka

Court 6 – 11:00

1. Thomas Martin Achebury mot Ugo Humbert

2. Clara Tauson v. May Huntema

3. Tamara Zidansk mot Pana Odwardi

4. Taro Daniel vs Sebastian Buzz

Court 7 – 11:00

1. Angelina Klinina och Anna Bondar

2. Alexander Tabillo mot Laszlo Dejera

3. Oscar Uta mot Peter Giovczyk

Court 8 – 11:00

1. Maximilian Martrr mot Aljaz Body

2. Alexandra Kronic v. Surana Sirsta

3. Daniel Altmeier vs. Mikael Yammer

4. Daria Saville mot Victoria Tomova

Court 9 – 11:00

1. Benoit Peer v. Quentin Hailes

2. Federico Correa i Jiri Wesley

3. Lucia Bronesti vs Ann Lee

4. Janina Wickmeier mot Lynn Zhou

Court 10 – 11:00

1. Yelena In-Albon vs. Alison Riska

2. Rebecca Marino vs. Cataracina Cava

3. Madison Inglis v. Dalma Galpi

4. Alexander Bublik mot Merton Foxovich

Court 11 – 11:00

1. Thiago Montiro vs. Hauma Munar

2. Jule Niemeier mot Xiyu Wang

3. Tim Van Rithoven mot Federico Delbonis

Court 14 – 11:00 på morgonen

1. Adrian Manrino vs. Max Purcell

2. John Milman mot Miomer Kamanovich

3. Astra Sharma i Tajana Maria

4. Dudin Ocean i Jelena Ostapenko

Court 15 – 11:00 på morgonen

1. Nicolas Basilashvili mot Lucas Rusol

2. Kia Kanfi mot Diane Parry

3. Dusan Lajovic vs. Pablo Carno Busta

4. Shui Zhang i Misaki Doi

Court 16 – 11:00 på morgonen

1. Katrina Sinyakova v. Maja Czwalinska

2. Thanasi Kokkinakis vs. Kamil Majchrzak

3. Tallon Greek Track vs. Fabio Pognini

4. Yekaterin Gorgodza mot Irina-Kamelia Bego

Court 17 – 11:00 på morgonen

1. Frances Tiapo mot Andrea och Absuri

2. Caroline Garcia mot Lily Miyazaki (GBR)

3. Magda Lynette mot Fernanda Contreras Gomez

4. David Goffin vs. Radu Albot

Klicka här för det senaste schemat

Leave a Comment